Świecznik z Norweską Nimfą / Candle Lantern with Norwegian Nymph :)

Drugi już w moim dorobku świecznik / lampionik z glinki polimerowej 😉

“Obrazek” na świeczniku przedstawia mityczną Huldrę – postać z norweskich wierzeń ludowych, żeński odpowiednik trolla (których w Norwegii też sporo 😉 )
My new polymer clay candle lantern – it shows Huldra, mysterious forest creature found in Scandinavian folklore.
“Huldry – w przeciwieństwie do trolli – były pięknymi dziewczętami i na pozór niczym nie różniły się od zwykłych ludzi. Jedynym, co szpeciło huldrę, był krowi ogon wystający spod spódnicy. Jeśli młodzieniec, uwiedziony przez nią nie zauważył tego “dodatku”, przepadał z kretesem. Czasami jednak siła miłości zwyciężała złe czary – jeśli wybranek żenił się z huldrą w kościele, jej ogon odpadał, a z tego związku rodziły się zwyczajne dzieci.” (źródło)
Sam świecznik/lampion wykonałam tym razem nieco inaczej niż poprzedni. Masą oblepiłam szklankę, taką “musztardówkę” 🙂 …idealnie podpasowały mi wielkość i kształt.

Tył (ciemna, nieprzezroczysta część) jest mieszanką kilku mas i ciemnych kolorów – nic się nie marnuje, resztki modeliny zawsze się przydadzą 😉 Sam obrazek jest wykonany Cernitem z serii Number One, ze względu na jego właściwości – półprzezroczysty, porcelanowy efekt 🙂

Kilka obrazków z procesu powstawania:

Tutaj, jeszcze przed wypieczeniem, sprawdzałam przezroczystość obrazka 🙂
Bardzo spodobało mi się to wylepianie lampioników i już wymyślam motywy na następne 🙂
A dlaczego ta Huldra? Zaczęło się od norweskiego filmu fantasy, który obejrzałam jakiś czas temu, temat mnie zainteresował i oczarował …i trochę sobie o tym poczytałam, pooglądałam różne ilustracje.. ale chyba najbardziej spodobały mi się te z filmu, i dlatego moja Huldra wygląda tak, a nie inaczej 🙂

14 thoughts on “Świecznik z Norweską Nimfą / Candle Lantern with Norwegian Nymph :)”

  1. Piękny wyszedł! Podoba mi się szczególnie kombinacja tych ciemych kolorów, a tematyka bardzo oryginalna!
    Do tej pory zrobiłam tylko jeden świecznik. Myślę sobie sprawić jakiś na Święta, coś z misteczkiem zimą nocą. Nie wiem jeszcze, ale fajnie postawić sobie taki na stole. No i młodej by się pewnie podobało.

  2. To jest zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe :O. Genialny pomysł, genialna inspiracja wierzeniami ludowymi, genialne wykonanie. Jestem zachwycona :).

  3. Dzięki 🙂 Początkowo to miało być co innego z tym obrazkiem, w ostatniej chwili wymyśliłam świecznik 🙂 Nie byłam pewna jak wyjdzie, ale jestem z efektu zadowolona… i planuję następne 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *