Morska przygoda żółwi (morskich) i wyzwanie / Sea turtles adventure :)

Żółwie morskie to jedne z najstarszych stworzeń żyjących na Ziemi. Siedem gatunków żółwi, które możemy dziś spotkać, pamiętają czasy dinozaurów i zamieszkują oceany od przeszło 110 milionów lat.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na specyfikę środowiska, są to zwierzęta niezmiernie trudne do obserwacji. Prawie przez całe swoje życie pozostają w morzach i oceanach nie będąc przesadnie towarzyskie. Rzadko komunikują się ze sobą, poza okresami zalotów i kojarzenia. Jedynie w trakcie gniazdowania łączą się w większe grupy. Ale nawet wtedy, kiedy duża liczba żółwi zbiera się na żerowiskach lub podczas migracji wymiana zachowań między osobnikami jest niewielka. Ze względu na trudności podczas studiów nad żółwiami morskimi na otwartym oceanie, istnieje jeszcze wiele zagadek na temat ich zachowań. Dziesiątki lat badań i morskich obserwacji przyniosły pewne postępy naszej wiedzy odnośnie codziennych czynności, ich specyfiki, zalotów, kojarzenia i gniazdowania tych niesamowitych zwierząt.
Podobnie jak wszystkie inne gady w procesie prokreacji, samice żółwi morskich składają jaja. Większość gatunków żółwi morskich wychodzi w tym celu na ląd w czasie nocy, choć Żółw zatokowy i Żółw oliwkowy potrafią swoją wędrówkę do gniazda odbywać również w ciągu dnia. Kiedy samica dotrze już do odpowiedniego miejsca, kopie tylnymi łapami dziurę w piasku i składa w niej mniej więcej 30-200 jaj w zależności od gatunku. Następnie jaja są zakopywane i zwierzę wraca do wody. Złożone na plaży jaja samica pozostawia bez opieki. Młode nigdy nie zobaczą swojej mamy i do końca życia będą zdane wyłącznie na siebie.
Po około 7 do 12 tygodniach następuje wylęg. Młode w ciągu około dwóch dni wygrzebują się na powierzchnię i zaczynają karkołomny wyścig w kierunku wody. W znalezieniu właściwej drogi, pomaga im światło księżyca, topografia okolicy i linii horyzontu. Będąc już w morzu używają pamięciowych kombinacji aktualnego kieruneku fal i pola magnetycznego w celu zorientowania się, gdzie znajdują się głębsze obszary morskie. Przeprawa przez plażę do oddalonego oceanu to pierwsza lekcja, kiedy to małe żółwie kodują niezbędne wskazówki, które pomogą powrócić im w to miejsce, kiedy będą gotowe do rozrodu.
(źródło: oceany.org )
          Te niesamowite zwierzaki zainspirowały mnie do stworzenia tego wisiora, przedstawiającego dwa małe żółwiki gramolące się do oceanu 🙂

Pendant made of polymer clay and a piece of shell: two little sea turtles crawling to the ocean 🙂

Fragment plaży z żółwikami wykonałam z masy polimerowej i umieściłam go w muszelce małża 🙂
A pracę zgłaszam do Wyzwania w Szufladzie :

5 thoughts on “Morska przygoda żółwi (morskich) i wyzwanie / Sea turtles adventure :)”

  1. Słodziaki żółwiki. Woda, piana morska, piasek i pofałdowane dno morskie …kosmos ! Gratuluje pomysłu urzekający naszyjnik *.*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *